SON DAKİKA
Hava Durumu

Vali Öksüz, İl Halk Kütüphanesinin Düzenlediği Bilim Şenliği Açılışına Katıldı

Burdur Valisi Türker Öksüz, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü ev sahipliğinde 13-17 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Bilim Şenliği açılış törenine katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 09:21
Haber Güncellenme Tarihi: 14.05.2024 09:21
Kaynak: Haber Merkezi
ses15.com.tr
Vali Öksüz, İl Halk Kütüphanesinin Düzenlediği Bilim Şenliği Açılışına Katıldı

İl Halk Kütüphanesi önünde yapılan etkinlik açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Vali Öksüz ve Kütüphane Müdürü Mehmet Küçük tarafından yapılan konuşma sonrası Vali Öksüz ve beraberinde yer alan protokol üyeleri stantları gezdi.

Etkinlik stantlarını ziyaret eden Vali Öksüz, öğrencilerin edindiği deneyimleri ile öğrenime katkısıyla ilgili bilgi aldı.

Vali Öksüz yaptığı konuşmada, “Üzerinde yaşadığımız Anadolu, medeniyetin ilk izlerinin görüldüğü bereketli bir coğrafyadır. İnsanlığın bilgiyi üretme ve yayma süreçlerinin tanığı olan Anadolu da, bilginin üretildiği, saklandığı ve aktarıldığı kurumlar arasında tarihi kütüphaneler önemli bir yer tutmaktadır. İlimizdeki antik kentlerimizin içinde de önemli kütüphaneler bulunmaktır. Özellikle Sagalassos Antik Kenti’nde yer alan Neon Kütüphanesi buna güzel bir örnektir. Biraz daha yakın tarihe baktığımızda Osmanlı döneminde kurulan ve halen ayakta olan Derviş Mehmet Paşa Kütüphanesi ile Pir Kulzade Kütüphaneleri karşımıza çıkmaktadır. Bugün burada etkinlik açılışını gerçekleştireceğimiz İl Halk Kütüphanemizin binası ise 2019 yılında hizmete alınmıştır. Halk kütüphaneleri, toplumun her kesimine hizmet veren bilgi ve kültürün korunduğu, saklandığı ve erişilebilir hale geldiği en önemli kurumlardandır. Kütüphaneler daima bulunduğu toplumun ihtiyaçlarına cevap veren kurumlar olmuşlardır. “Bilgi Çağı” olarak adlandırılan 21. YY’da Kütüphaneler sürekli kendilerini yenileyerek hizmet yelpazesini geliştirmektedir. Kütüphane farkındalığını oluşturmak için kültürel etkinlikler düzenlemektedir. Kütüphanelerin bu anlayışı aynı zamanda toplumsal bağları da güçlendirmektedir. Bugün burada İl Halk Kütüphanemizin düzenlemiş olduğu Bilim Şenliği’nin açılışı için sizlerle bir aradayız. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 81’i il halk kütüphanesi olmak üzere 1294 kütüphane içerisinde il halk kütüphanemizin bir ilki gerçekleştiriyor olması çok kıymetlidir. Bilginin ev sahipliğini yapan kütüphanemizin ışığında; bilimin kapılarını aralayacak, geleceğin lideri, bilim insanı olacak çocuklarımızı Bilim Şenliğimiz ile destekleyeceğiz. Bugün ve hafta boyunca şenliğe katılacak çocuklarımızın enerjisine, merakına ve öğrenme isteğine bırakacağımız en ufak bir sevgi tohumu ülkemizin ve ilimizin geleceğinde önemli inşalar oluşturacağına inanıyorum. Bu doğrultuda bilgi, deneyim ve vizyonların paylaşıldığı bu öğrenme ortamları, geleceğimiz olan çocuklarımıza büyük fırsatlar sunması açısından önem arz etmektedir. Ayrıca İl Halk Kütüphanemiz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Halk Kütüphaneleri için ortaya koymuş olduğu “Cumhuriyetimizin 100.Yılına 100.000 Etkinlik” hedefine ulaşmasında büyük katkı sağlamıştır. Yapmış oldukları 572 etkinlik ile ülkemizdeki tüm halk kütüphaneleri arasında 2. Sırada yer almıştır. Bu özverili çalışmaları sebebiyle tüm katkı sağlayanları tebrik ediyorum” dedi.

Programa başta Vali Türker Öksüz olmak üzere Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Vali Yardımcısı Yasin Özcan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Akpınar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Levent Tokmaker, kurum müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.