SON DAKİKA
Hava Durumu

MAKÜ'nün Kuzey Makedonya Ziyaretleri ve Stratejik İşbirlikleri

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Kuzey Makedonya'da çeşitli temaslarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2024 08:42
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2024 08:42
Kaynak: Haber Merkezi
ses15.com.tr
MAKÜ'nün Kuzey Makedonya Ziyaretleri ve Stratejik İşbirlikleri

Diplomatik ve Kamu Kuruluşları ile Temaslar 

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Kuzey Makedonya'da çeşitli temaslarda bulundu. Ziyaretin amacı, üniversitemize uluslararası öğrenci kazandırmak, Kuzey Makedonya’daki yükseköğretim kurumlarıyla mevcut iş birliklerini güçlendirmek ve yeni iş birlikleri oluşturmak, ayrıca farklı kamu kurumlarıyla projeler geliştirmekti.

MAKÜ ekibi, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Vekili Müsteşar Muhammet Çelikkaya ile bir araya geldi. Görüşmede, üniversitemizin Kuzey Makedonya’daki planları ve projeleri hakkında bilgi verildi. Müsteşar Çelikkaya, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’daki çalışmalarına tam destek vereceklerini ifade etti ve ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Rektör Dalgar, Başbakan 1. Yardımcısı ve Çevre ve Alan Planlama Bakanı İzet Mexhiti ile de bir araya geldi. Mexhiti, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya hükümeti ve üniversiteleriyle gerçekleştirmek istediği iş birliği projelerine tam destek vereceklerini belirtti. Ayrıca, Sağlık Bakanı Dr. Arben Taravari ile yapılan görüşmede, sağlık liselerinden mezun öğrencilerin MAKÜ’de eğitim alması ve sağlık turizmi konularında iş birliği imkanları ele alındı. Dr. Taravari, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ile sağlık alanında iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Kültür ve Eğitim Kurumları ile Görüşmeler 

Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Arif Konak ve Türkiye Maarif Vakfı Kuzey Makedonya Ülke Temsilcisi Mehmet Baran ile de görüştü. Bu görüşmelerde, MAKÜ’nün bu kurumlarla yapabileceği ortak çalışmalar ve projeler üzerine fikir alışverişinde bulunuldu. Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Afrim Gashi’ye de bir ziyaret gerçekleştirildi. Rektör Dalgar, Gashi’ye MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’daki projeleri hakkında bilgi vererek, özellikle hayvancılık alanında yapılabilecek ortak projeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Gashi, MAKÜ’nün projelerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek bu çalışmalara destek vereceğini belirtti.

Yerel Yönetimler ve Sivil Toplum Kuruluşları ile İşbirlikleri 

MAKÜ ekibi, Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı ve Milletvekili Dr. Beycan İlyas ve Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiki ile de görüştü. Dr. İlyas, MAKÜ’nün Kuzey Makedonya’daki projelerine destek vereceklerini belirtirken, Başkan Sadiki, Studeniçan gençlerinin üniversite eğitimlerinde MAKÜ’yü tercih etmeleri konusunda isteklerini dile getirdi.

Akademik İşbirlikleri 

Rektör Dalgar, Tetova Devlet Üniversitesi’ni ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Jusuf Zejneli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Salajdin Salihi ve Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Doç. Dr. Hatibe Deari ile görüştü. Bu görüşmede, Erasmus anlaşması yapılması ve karşılıklı ziyaretlerle ilişkilerin geliştirilmesi temennisinde bulunuldu. Ziyaretin sonunda MAKÜ ve Tetova Devlet Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Rektör Dalgar ayrıca, Gostivar’daki Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can ve Üsküp’teki Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Seyhan Murtezan İbrahimi ile de görüştü. Her iki üniversite ile de ikili iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.