SON DAKİKA
Hava Durumu

MAKÜ Hayvancılık Alanında Uluslararası İş Birliği İçin ABD'de

MAKÜ, Amerika'da Prairie View Üniversitesi ve ST Genetics Biyoteknoloji'yi ziyaret ederek uluslararası iş birliğini güçlendirdi. Projeler ve eğitim için ön mutabakat sağlandı, hayvancılık alanında önemli adımlar atıldı.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2024 09:10
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2024 09:10
Kaynak: Haber Merkezi
ses15.com.tr
MAKÜ Hayvancılık Alanında Uluslararası İş Birliği İçin ABD'de

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) hayvancılık alanında uluslararası iş birliğini güçlendirmek amacıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde önemli temaslarda bulundu. Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Tarım ve Hayvancılık Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (UAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İlktan Baştan, Prairie View Üniversitesi ve ST Genetics Biyoteknoloji firmalarına gerçekleştirdikleri ziyaretlerle önemli adımlar attılar.

Texas'ta bulunan Prairie View Üniversitesi'nde, üniversitenin direktörü Prof. Dr. Erdoğan Memili ile görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde, üniversite ve hayvancılık alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi edinildi ve lisansüstü öğrencilerin ve doktora sonrası araştırmacıların Prairie View Üniversitesi'nde eğitimi konusunda gerekli adımların atılmasında anlaşıldı. Aynı zamanda Uluslararası Keçi Araştırmaları Merkezi Müdürü olan Prof. Dr. Memili ile ortak keçi araştırma projeleri ve tanı kiti geliştirme projelerinde iş birliği için ön mutabakat sağlandı.

ST Genetics Biyoteknoloji firması da ziyaret edilen önemli yerlerden biri oldu. Genomik seleksiyon ve sığır embriyosu üretiminde öncü olan firma, yüksek genetik değere sahip (3000 ve üzeri TPI) damızlık hayvanlarda gerçekleştirdikleri güncel embriyo ve cinsiyeti belirlenmiş sperma üretimi hakkında bilgi verdi. Araştırma Koordinatörü Pablo Ross işe yapılan görüşmeler sonucunda MAKÜ ile uluslararası proje ve eğitim iş birliği için ön mutabakata varıldı. Bu kapsamda, MAKÜ çiftliğinde bulunan donör hayvanların genetik potansiyelinin yükseltilmesi ve bölgeye daha yüksek damızlık değerde embriyo tedariki sağlanması planlandı.

Bu ziyaretler, MAKÜ’nün hayvancılık alanında uluslararası iş birliğini güçlendirme hedefi doğrultusunda atılan önemli adımlar olarak öne çıkmakta. MAKÜ, bu tür iş birlikleriyle hem akademik hem de pratik alanda büyük katkılar sağlamayı amaçlamakta.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.