SON DAKİKA
Hava Durumu

MAKÜ’den Kosova Ziyareti

Rektör Dalgar, Türkiye Cumhuriyeti Priştina Büyükelçisi Sayın Tunç Angılı’yı Ziyaret Etti

Haber Giriş Tarihi: 09.07.2024 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 09.07.2024 09:09
Kaynak: Haber Merkezi
ses15.com.tr
MAKÜ’den Kosova Ziyareti

Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kosova ziyareti kapsamında ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Priştina Büyükelçisi Tunç Angılı’yı ziyaret etti. Görüşmede, üniversitemiz ve üniversitemizde yürütülen hayvancılık projeleri ile Kosova’da gerçekleştirmek istediğimiz çalışmalar ve projeler hakkında Büyükelçi Angılı’ya bilgi verildi.

Büyükelçi Angılı, MAKÜ’nün Kosova’ya gerçekleştirdiği bu anlamlı ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Mehmet Akif Ersoy’un babasının memleketi olan Kosova ile üniversitemiz arasındaki iş birliğinin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, üniversitemizin Kosova’da yapabileceği çalışmalar konusunda değerlendirmelerde bulunarak, bu iş birliklerinin her iki taraf için de önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Rektör Dalgar, Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı ve Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı ile Görüşmeler Gerçekleştirdi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kosova ziyareti kapsamında önemli temaslarda bulundu. İlk olarak, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka'yı Prizren'deki parti binasında ziyaret etti. Görüşmede, Rektör Dalgar, Bakan Damka’ya üniversitemizde tarım ve hayvancılık alanında yürütülen projeler ve belgelendirme çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi. Bakan Damka, Kosova’nın et ithalatı yapan bir ülke olduğunu belirterek, MAKÜ ile hayvancılık alanında yapılabilecek ortak projelerin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, MAKÜ uzmanları ile Kosova’daki ilgili kurumların iş birliği olanaklarını değerlendirmek üzere bir araya gelmelerini önemsediğini ifade etti.

Kosova temasları çerçevesinde, Tarım, Ormancılık ve Kırsal Kalkınma Bakanı Faton Peçi ile de bir araya gelen Rektör Dalgar, Bakan Peçi’ye üniversitemizde yürütülen hayvancılık işletmelerinin belgelendirilmesi ve embriyo transferi çalışmaları başta olmak üzere çeşitli projeler hakkında bilgi sundu. Görüşmede, Kosova’da hayvancılık alanında yapılabilecek çalışmalar üzerine değerlendirmelerde bulunuldu. Rektör Dalgar, Bakan Peçi ve heyetini üniversitemizin çalışmalarını yerinde görmeleri için Burdur’a davet etti. Bakan Peçi, MAKÜ’de hayvancılık alanında yürütülen çalışmaların Kosova’nın hayvancılığını geliştirmede önemli olabileceğini belirtti ve bakanlığından bir heyeti ikili iş birliği olanaklarını değerlendirmek üzere üniversitemize göndereceğini ifade etti. Rektör Dalgar’a daveti için teşekkür eden Bakan Peçi, görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

MAKÜ Kosova’da Bulunan Yükseköğretim Kurumları ile İkili İşbirliklerini Geliştiriyor

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcısı ve Uluslararası İlişkiler Koordinatör Vekili Prof. Dr. Oğuz Gürsoy, Kosova ziyaretleri kapsamında Priştina Üniversitesi’ni ziyaret etti. Ziyarette, Priştina Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sefer Avdiaj ile iki üniversite arasında yapılabilecek ortak çalışmalar ve değişim projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Bu verimli görüşmenin ardından, üniversitemiz ile Priştina Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Kosova temasları sırasında, Rektör Dalgar ve heyeti Prizren’de bulunan Prizren “Ukshin Hoti” Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Mentor Alishani ve Rektör Yardımcısı Serdan Kervan ile de bir araya geldi. Görüşmede, iki üniversite arasındaki iş birliği çalışmalarının artırılması, öğrenci ve öğretim üyesi değişimi ile ortak projelerin hayata geçirilmesi konularında fikir alışverişinde bulunuldu.

 

Rektör Dalgar, Mamuşa’lı Uluslararası Öğrencileri MAKÜ’ye Davet Etti

Rektör Dalgar, Kosava’daki temasları sırasında Mamuşa Belediye Başkanı Sayın Abdulhadi Krasnic’i makamında ziyaret etti. Samimi bir ortamda gerçekleşen görüşmede, üniversitemiz ve Mamuşa Belediyesi arasında yapılabilecek iş birliği çalışmaları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Mamuşalı gençlerinin üniversite eğitimlerinde MAKÜ’yü tercih etmeleri durumunda öğrencilere en iyi şekilde ev sahipliği yapacaklarını belirten Rektör Dalgar, Mamuşa Belediyesi ile tarım ve hayvancılık alanında ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.

Rektör Dalgar, Murat Hüdavendigar’ın Şehit Edilişinin 635’inci Yılında Priştine’de Düzenlenen Anma Törenine Katıldı

Üniversitemiz Rektörü Hüseyin Dalgar, Balkan Fatihi ve Osmanlı Devleti’nin savaş meydanlarında şehit edilen tek padişahı olan Murat Hüdavendigar’ın şehit edilişinin 635’inci yılında iç organlarının gömülü olduğu Kosova’nın başkenti Priştine yakınlarındaki kabri başında 6 Temmuz 2024 tarihinde Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen anma törenine katıldı. Murad Hüdavendigar’ı Anma Töreni’ne Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Gürsoy’un yanısıra, Kosova Demokrat Türk Partisi Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Tunç Angılı, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, TİKA Koordinatörü Fulya Aslan, Kosova milletvekilleri Dr. Enis Kervan ve Fidan Brina Jilta, Obiliç Belediye Başkan Yardımcısı İbuş Myekiçi, Mamuşa Belediye Başkanı Abdülhadi Krasniç, Meşhed-i Hüdavendigâr Derneği Başkanı Muhammed Ali Yıldırım ile Türkiye, Kosova, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Bosna-Hersek’ten çok sayıda davetli katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende, Murad Hüdavendigar’ın savaş meydanında şehit düşmeden önce yaptığı dua, Türkçe ve Arnavutça olarak okundu.

Törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı Sultan 1. Murad Hüdavendigar’ı anma törenini geleneksel bir etkinlik haline getirmesinden dolayı Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Sultan Murad Hüdavendigar, böyle bir anmayı ve buluşmayı fazlasıyla hak eden, tarihte çok önemli bir dönüm noktası olan olayın kahramanıdır. Bursa’da kurulan Osmanlı Devleti’nin imparatorluğuna dönüşmesini sağlamıştır. Osmanlı’nın omurgasını oluşturan Balkanlar ve Rumeli için çok önemli olan Sultan Murad Han’ı şehadetinin yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Protokol konuşmaları sonrasında türbe ziyareti ile devam eden anma töreni sonrası Rektör Dalgar, Türbeder Saniye Nineyi ziyaret ederek kendisiyle sohbet etti.

Bu ziyaretler, üniversitenin uluslararası iş birliklerini güçlendirme ve akademik değişim programlarını artırma konusundaki kararlılığını bir kez daha ortaya koymuştur. MAKÜ, Mehmet Akif Ersoy’un mirasına sahip çıkarak ve uluslararası alanda iş birliklerini artırarak, akademik ve kültürel anlamda önemli adımlar atmaya devam etmektedir. İmzalanan iş birliği anlaşmaları ile üniversite, eğitim, araştırma ve toplumsal katkı alanlarında uluslararası düzeyde etkisini artırmayı sürdürmektedir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.