SON DAKİKA
Hava Durumu

MAKÜ’de Etik Konusunda Farkındalık Paneli: ‘Akademik Yaşamda Etik’

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Akademik Etik Topluluğu tarafından düzenlenen 'Akademik Yaşamda Etik' konulu panele Prof. Dr. Hakan Öner moderatörlük yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 01.06.2024 09:14
Haber Güncellenme Tarihi: 01.06.2024 09:14
Kaynak: Haber Merkezi
ses15.com.tr
MAKÜ’de Etik Konusunda Farkındalık Paneli: ‘Akademik Yaşamda Etik’

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Akademik Etik Topluluğu tarafından ‘Akademik Yaşamda Etik’ konulu bir panel düzenlendi. Avşarhan’da gerçekleşen etkinlikte, moderatörlüğü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Öner yaptı. Panelde, Doç. Dr. Volkan Savaş Genç ve Doç. Dr. Gökmen Arslan sunumlarını gerçekleştirdi.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Öner, akademik dürüstlük ve etik ihlallerin önlenmesinin önemine değindi. Öner, “Yükseköğretimde akademik dürüstlük ve bilimsel etik oluşturmak önemlidir ve akademide etik kültürün geliştirilmesi en önemli öncelik olmalıdır. Akademik dürüstlük olmazsa, akademik dünyadaki kişi ve kurumlar güvenirliliklerini ve itibarlarını yitirirler. Bu nedenle bir üniversite, akademik usulsüzlük ve hatalı davranışlara müsamaha göstermemelidir.” dedi.

MAKÜ Veteriner Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Savaş Volkan Genç, ‘Etiğin Serüveni, Nereden Nereye’ başlıklı sunumunda, etik kavramının tarihsel gelişimini ve günümüzdeki önemini anlattı. Genç, “İnsanın kendini bilmesi, etik soruların ortaya çıktığı noktadır. Bilgisizlik, günümüz etik çıkmazlarının kaynağıdır. Etik, insanlar arası ilişkilerde değer sorunlarını inceler ve insanca yaşamın koşuludur.” şeklinde konuştu.

Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Gökmen Arslan, ‘Neden Etik İhlal Yaparız? Etik İhlallerin Psikolojik Temelleri’ başlıklı sunumunda, etik ihlallerin psikolojik nedenlerini ele aldı ve deneylerden örnekler verdi.

Panel, Prof. Dr. Hakan Öner'in panelistlere teşekkür belgelerini takdim etmesiyle sona erdi. Bu etkinlik, akademik camiada etik kuralların hatırlatılması ve uygulanmasının teşvik edilmesi açısından büyük önem taşıdı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.