SON DAKİKA
Hava Durumu

MAKÜ Çiftliği, Yüksek Kaliteli Damızlık Buzağıları İhale İle Satışa Sundu

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Çiftliği, tarım, hayvancılık ve genetik araştırmalarda önemli bir rol oynayacak nitelikteki yüksek kaliteli damızlık buzağılarını ihale ile satışa sundu.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 10:35
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 10:35
Kaynak: Haber Merkezi
ses15.com.tr
MAKÜ Çiftliği, Yüksek Kaliteli Damızlık Buzağıları İhale İle Satışa Sundu

MAKÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Embriyo Transfer Merkezi'nin ortak çalışmaları sonucunda doğan bu buzağılar, sektörde önemli bir ihtiyacı karşılamak üzere satışa çıkarıldı.

Buzağılar, 5 yıl önce başlayan embriyo transferi çalışmalarının bir ürünü olarak ortaya çıktı. Genetik açıdan yüksek kaliteli olan 21 damızlık boğa ve damızlık erkek buzağıdan oluşan grup içinden 14 damızlık erkek buzağı, yapılan ihalede alıcılar arasında kıyasıya bir rekabete sahne oldu. Elde edilen gelir ise yine embriyo transferi ve çiftlikle ilgili projelerde kullanılacak olup, MAKÜ çiftliğinin gelecekteki gelişimine önemli katkı sağlayacak.

Tarım, Hayvancılık ve Gıda Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin düzenlediği ihaleye, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Prof. Dr. Hakan Öner, Merkez Müdürü Dr. Öğr. Gör. İlktan Baştan, Döner Sermaye ve İşletme Müdürü Doç. Dr. Hakkı Kıymık, çiftlik görevlileri ve yetiştiriciler katıldı. Katılımcılar, sektördeki gelişmelere paralel olarak yüksek kaliteli genetik materyallerin önemini vurgulayarak, çiftliğin bu alandaki çalışmalarını takdir ettiler.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.